Enriching lives through art and craft

Past Artists-in-Residence

1991 – 1992

Sandy Matasick · Metals
Joni Kost · Mixed Media / Glass

1992 – 1993

Diane Rosenmiller · Ceramics
Lisa Costello · Metals
Eleanor Droll · Printmaking
Fenella Belle · Textiles

1993 – 1994

Lisa Bare Culp · Ceramics
James Jones · Ceramics
Mary Perry · Photography
John Finney · Painting

1994 – 1995

Patrick Purcell · Ceramics
Jeff Brown · Ceramics
Anna Keck · Fiber / Weaving
John A. Hegener · Sculpture / Painting

1995 – 1996

Carol Gentithes · Ceramics
Fred Johnston · Ceramics
Morgan Owens · Drawing / Painting
Vicki Jensen · Textiles

1996 – 1997

Andy Shaw
Jill Oberman · Ceramics
Clark Walker · Metals
Sondra L. Dorn · Textiles

1997 – 1998

Kristen A. Kieffer · Ceramics
Heather Smith Jones · Painting
Johanna Paas · Printmaking
Emily Puthoff · Sculpture / Printmaking

1998 – 1999

Ole Rokvam · Ceramics
Anna Kieffer · Photography
Douglas DeGaetano · Sculpture
Amie Adelman · Textiles

1999 – 2000

Jim Grimsley · Ceramics
Bryan Hiveley · Ceramics
Ana Lopez · Metals
Christina Miller · Metals
Kristen Kern · Photography

2000 – 2001

Steve Colby · Ceramics
Leigh Cohen · Ceramics
Kim Newman · Metals
Mark DeLaitsch · Ceramics
Eben Dickinson · Drawing / Painting

2001 – 2002

Nathan A. Grubich · Ceramics
Frank Saliani · Ceramics
Darren Fisher · Metals
Jen Swearington · Textiles
Michael Mocho · Woodworking

2002 – 2003

Darryl Maleike · Book Arts
Matt Mitros · Ceramics
Lea Zoltowski Ertz · Ceramics
Elizabeth Hake · Metals
Andrew Brown · Woodturning

2003 – 2004

Cherine Bishara · Ceramics
Erin Gray · Metals
Virginia McKinney · Sculpture
Jake Antonelli · Woodworking

2004 – 2005

Nigel Rudolph · Ceramics
Michelle DeVaul · Ceramics
Meagan Chaney Gumpert · Glass / Ceramics
Janine DeCresenzo · Metals
Elizabeth Spotswood Alexander · Woodworking

2005 – 2006

Amy Santoferraro · Ceramics
David Kissel · Metals
Rowland Ricketts · Textiles
Greta Songe · Painting
Laura Yeats · Woodworking

2006 – 2007

Jill Baker Gower · Metals
Brian Taylor · Ceramics
Joseph Gower · Ceramics
Benjamin Strear · Woodworking
Amelia Loehe · Textiles

2007 – 2008

Alex Kraft · Ceramics
Alicia Boswell · Metals
Sarah Wiseman · Printmaking
Kim Eichler-Messmer · Textiles
Tedd Lott · Woodworking

2008 – 2009

Magda Gluszek · Ceramics
Lindsay Oesterritter · Ceramics
Susan Roberts · Painting
Rachel Hunt Durocher · Textiles / Fiber
Damon McIntyre · Woodworking

2009 – 2010

Thaddeus Erdahl · Ceramics
Martina Lantin · Ceramics
Victoria Altepeter · Metals
Kent Perdue · Woodworking

2010 – 2011

Shawn O’Connor · Ceramics
Jennifer Wells · Metals
Andrea Moon · Ceramics
Wyatt Severs · Woodworking

2011 – 2012

Dustin Farnsworth · Woodworking / Printmaking
Phil Haralam · Ceramics
Lisa Johnson · Metals
Chandra DeBuse · Ceramics

2012 – 2013

Heather Ashworth · Woodworking
Jason Burnett · Ceramics / Pottery
Erin Castellan · Textiles / Painting
David Katz · Ceramics / Sculpture
Ashley Gilreath · Metals

2013 – 2014

Lynn Batchelder · Metals
HP Bloomer · Clay / Pottery
Rachel Garceau · Clay Sculpure / Installation
Rena Wood · Textiles
Tally Locke · Wood

2014 – 2015

Hunter Creel · Metals
Matthew Dercole · Ceramics
Amy Masters · Fibers
Nicholas Stawinski · Wood
F.E. Toan · Metals

2015 – 2016

Skye Livingston · Fibers
Charlie Ryland · Wood
Sarah Rachel Brown · Metals
Julia Gartrell · Sculpture / Mixed Media
Drew Davis Johnson · Ceramics

2016 – 2017

Grant Benoit · Fiber
Richard W. James · Clay
Maia Leppo · Metals / Jewelry
Austin Riddle · Clay
Emily Schubert · Fiber / Puppetry

2017-2018

Max Adrian · Fibers
Emily Culver · Metals
Elyse-Krista Mische · Drawing / Mixed Media
M. Paige Ward · Ceramics
Xia Zhang · Ceramics

2018-2019

Alyssa Coffin · Mixed Media
Sasha Baskin · Fibers
Everett Hoffman · Metals
Stephanie Wilhelm · Ceramics
Kari Woolsey · Ceramics

2019-2020

Eric Cannizzaro · Wood
Maggie Connolly · Ceramics
Luke Huling · Ceramics
Jolynn Santiago · Metals / Mixed Media
Alex Younger · Fibers / Printmaking

2021-2022

Elizabeth Belz · Metals/Fibers
Horacio Casillas · Ceramics
Kyle Cottier · Wood/Mixed Media
Naomi David Russo · Wood
Lena Schmid · Fibers / 2D

ART WORKSTENNESSEE ARTS COMMISIONTENNESSEE FOR THE ARTSTennessee Specialty License PlatesEAST TENNESSEE FOUNDATIONWindgate Foundation Arrowmont is being supported, in whole or in part, by federal award number SLFRP5534 awarded to the State of Tennessee by the U.S. Department of Treasury.

Donation to Arrowmont School of Arts and Crafts

How much would you like to donate?
$50 $100 $250 $0 $0
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
First Name *
Last Name *
Email *
Phone
Current Mailing Address
Additional Note
A current mailing address is required to receive an acknowledgement/tax receipt.
Loading...
X