Past Artists-in-Residence

1991 – 1992

Sandy Matasick · Metals
Joni Kost · Mixed Media / Glass

1992 – 1993

Diane Rosenmiller · Ceramics
Lisa Costello · Metals
Eleanor Droll · Printmaking
Fenelle Belle · Textiles

1993 – 1994

Lisa Bare Culp · Ceramics
James Jones · Ceramics
Mary Perry · Photography
John Finney · Painting

1994 – 1995

Patrick Purcell · Ceramics
Jeff Brown · Ceramics
Anna Keck · Fiber / Weaving
John A. Hegener · Sculpture / Painting

1995 – 1996

Carol Gentithes · Ceramics
Fred Johnston · Ceramics
Morgan Owens · Drawing / Painting
Vicki Jensen · Textiles

1996 – 1997

Andy Shaw
Jill Oberman · Ceramics
Clark Walker · Metals
Sondra L. Dorn · Textiles

1997 – 1998

Kristen A. Kieffer · Ceramics
Heather Smith Jones · Painting
Johanna Paas · Printmaking
Emily Puthoff · Sculpture / Printmaking

1998 – 1999

Ole Rokvam · Ceramics
Anna Kieffer · Photography
Douglas DeGaetano · Sculpture
Amie Adelman · Textiles

1999 – 2000

Jim Grimsley · Ceramics
Bryan Hiveley · Ceramics
Ana Lopez · Metals
Christina Miller · Metals
Kristen Kern · Photography

2000 – 2001

Steve Colby · Ceramics
Leigh Cohen · Ceramics
Kim Newman · Metals
Mark DeLaitsch · Ceramics
Eben Dickinson · Drawing / Painting

2001 – 2002

Nathan A. Grubich · Ceramics
Frank Saliani · Ceramics
Darren Fisher · Metals
Jen Swearington · Textiles
Michael Mocho · Woodworking

2002 – 2003

Darryl Maleike · Book Arts
Matt Mitros · Ceramics
Lea Zoltowski Ertz · Ceramics
Elizabeth Hake · Metals
Andrew Brown · Woodturning

2003 – 2004

Cherine Bishara · Ceramics
Erin Gray · Metals
Virginia McKinney · Sculpture
Jake Antonelli · Woodworking

2004 – 2005

Nigel Rudolph · Ceramics
Michelle DeVaul · Ceramics
Meagan Chaney Gumpert · Glass / Ceramics
Janine DeCresenzo · Metals
Elizabeth Alexander · Woodworking

2005 – 2006

Amy Santoferraro · Ceramics
David Kissel · Metals
Rowland Ricketts · Textiles
Greta Songe · Painting
Laura Yeats · Woodworking

2006 – 2007

Jill Baker Gower · Metals
Brian Taylor · Ceramics
Joseph Gower · Ceramics
Benjamin Strear · Woodworking
Amelia Loehe · Textiles

2007 – 2008

Alex Kraft · Ceramics
Alicia Boswell · Metals
Sarah Wiseman · Printmaking
Kim Eichler-Messmer · Textiles
Tedd Lott · Woodworking

2008 – 2009

Magda Gluszek · Ceramics
Lindsay Oesterritter · Ceramics
Susan Roberts · Painting
Rachel Hunt Durocher · Textiles / Fiber
Damon McIntyre · Woodworking

 

2009 – 2010

Thaddeus Erdahl · Ceramics
Martina Lantin · Ceramics
Victoria Altepeter · Metals
Kent Perdue · Woodworking

2010 – 2011

Shawn O’Connor · Ceramics
Jennifer Wells · Metals
Andrea Moon · Ceramics
Wyatt Severs · Woodworking

2011 – 2012

Dustin Farnsworth · Woodworking / Printmaking
Phil Haralam · Ceramics
Lisa Johnson · Metals
Chandra DeBuse · Ceramics

2012 – 2013

Heather Ashworth · Woodworking
Jason Burnett · Ceramics / Pottery
Erin Castellan · Textiles / Painting
David Katz · Ceramics / Sculpture
Ashley Gilreath · Metals

2013 – 2014

Lynn Batchelder · Metals
HP Bloomer · Clay / Pottery
Rachel Garceau · Clay Sculpure / Installation
Rena Wood · Textiles
Tally Locke · Wood

2014 – 2015

Hunter Creel · Metals
Matthew Dercole · Ceramics
Amy Masters · Fibers
Nicholas Stawinski · Wood
F.E. Toan · Metals

2015 – 2016

Skye Livingston – Fibers
Charlie Ryland – Wood
Sarah Rachel Brown – Metals
Julia Gartrell – Sculpture/Mixed Media
Drew Davis Johnson – Ceramics

2016 – 2017

Grant Benoit – Fiber
Richard James – Clay
Maia Leppo – Metals/Jewelry
Austin Riddle – Clay
Emily Schubert – Fiber/Puppetry

 

ART WORKSTENNESSEE ARTS COMMISIONTENNESSEE FOR THE ARTSTENNESEE GIFT-A-TAGEAST TENNESSEE FOUNDATION

Donation to Arrowmont School of Arts and Crafts

How much would you like to donate?
$50 $100 $250 $500 $1,000
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
Loading...